Egy korábbi blog bejegyzésünkben már megismerkedhettetek a lenmag számos pozitív tulajdonságával, ma azonban új arcát mutatva tér vissza hozzánk.
Bár legtöbbünknek az Omega-3 hallatán elsőre a halolaj ugrik be, jó tudni, hogy ezek a létfontosságú zsírsavak növényi forrásból is bevihetők.
Ez nem csak vegánok számára lehet érdekes, hanem kisgyermekeknél is – a halolaj jellegzetes, erős aromáját nehéz bármilyen ételben elrejteni, a kapszulás változathoz pedig ők még kicsik. Szinte semleges ízével és illatával a lenmagolaj oldja meg ezt a problémát.
Miért válasszuk? A lenmagolaj nagy mennyiségben tartalmaz ALA-t (alfa-linolénsav), ebből tudja a szervezet előállítani a számára szükséges és jól hasznosuló EPA-t (eikozapentaénsav) és DHA-t (dokozahexaénsav). Ők összefoglaló néven a jól ismert Omega-3 zsírsavak.
Csecsemőkorban ezek a “jó zsírok” nagyon fontos szerepet töltenek be az egészséges szellemi fejlődés elősegítésében, és szuper immunerősítők is. Támogatják az idegrendszer helyes működését, kiegyensúlyozottabbá teszik a velük táplált babákat. Nagyon fontos, hogy az olívaolajhoz hasonlóan a lenmagolajat sem használhatjuk fel sütéshez-főzéshez, mivel hő hatására azonnal elveszíti az előnyös tulajdonságait. Cserébe semleges ízének köszönhetően gond nélkül belekeverhető például zöldség- vagy gyümölcspürékbe, kásákba, smoothie-kba.
Az Omega-3 zsírsavakon kívül más értékes anyagokat is tartalmaz a lenmagolaj.
A lignén a szem egészségét támogatja.
A linolsav gyulladáscsökkentő hatású, emellett izomregeneráló tulajdonsággal is rendelkezik, amely szintén nagy előny a folyamatos növekedésben lévő kicsiknél.Bár már a táplálkozásban való felhasználása mellett is rengeteg szuper érvet felsoroltunk, ez még messze nem minden, ugyanis a lenmagolajat külsőleg, a bőrre kenve is számos esetben tudjuk hasznosítani!
Segít az ekcémán.
Enyhíti a rovarcsípések okozta viszketést.
Nedves testre kenve kiváló hidratáló.
Csökkenti az irritációt, a bőr érzékenységét.
Hogyan adagoljuk?
Babáknál, kisgyermekeknél a napi ajánlott adag 1 teáskanál, amelyet a fent említett módon az ételhez is keverhetünk, de az értékes tápanyagok kiválóan beszívódnak akkor is, ha a baba bőrébe masszírozzuk az olajat.
Beszerzésekor figyeljünk arra, hogy inkább sötét üvegben tárolt, és kisebb kiszerelésű verziót vigyünk haza, majd kibontás után tároljuk hűtőszekrényben. Az egészséges, telítetlen olajak (az olívaolaj kivételével) relatíve könnyen megromolhatnak, de a fenti intézkedésekkel ezt elkerülhetjük.
Top tipp: ez a csodás olaj megtalálható a sajátmárkás ManóMenü étkezési babaolajunkban is, amelyről többet itt olvashattok: https://bit.ly/3emnTgZ
Ha bizonytalan vagy mikor melyik alapanyagot célszerű bevezetni, töltsd le a hozzátáplálási naplót.
Forrás: