Kövesd az alábbi 8 lépést, melyekkel felkészülhetsz babád első szilárd falatkáira.
- lépés
A hozzátáplálásra első körben lelkileg kell felkészülni. Hiába vannak körülötted barátok ismerősök, akik a nagyobb gyerekeik révén át tudják adni tapasztalataikat, szinte biztos, hogy nálatok nem úgy fognak menni a dolgok. Lesz olyan, amikor minden könnyedén megy, és vicces pillanatokat éltek meg, és lesz olyan is, amikor napokig nem fog egy falatot sem enni a gyerkőc. Ezt el kell fogadni, erre fel kell készülni! De nézzük melyek azok a lépések, amelyek megelőzik a tevőleges hozzátáplálást.
-
lépés – Győződj meg róla, hogy babád készen áll a hozzátáplálásra!
Ez nem hangzik bonyolultnak. De hogy lehetsz egészen biztos benne, hogy itt az idő az anyatejen/tápszeren kívül mást is adni neki?
- Az Európai Gyermekgasztroenterológiai, Hepatológiai és Táplálkozási Társaság (ESPGHAN) 2017-es ajánlása alapján a csecsemők hozzátáplálását nem javasolja a 4. hónap (17 hetes kor) előtt elkezdeni, de azt is megemlíti, hogy ne halasztódjon el a 6. hónap (26. hét) után.
- Hazánkban a legelterjedtebb ajánlás, hogy a hozzátáplálás megkezdésével várjuk meg a baba 6 hónapos korát.
- Koraszülött babák (betöltött 37 hetes kor előtt született) hozzátáplálása egyedi lehet, ezért a babát kezelő orvossal/ orvosokkal konzultálj a megkezdés előtt.
Ugyanakkor mint tudjuk, minden baba más és más; így érdemes lehet egyéb látható jelekre is odafigyelni, például:
- A baba nyakizomzata kellőképpen erős, biztosan tartja a fejét.
- Segítséggel biztosan ül, illetve ölben tartva képes ülő helyzetben maradni.
- Tárgyakért nyúl, megfogja és a szájába teszi őket.
- Rágó mozdulatokat végez.
- Nézi, ahogy esztek és láthatólag szívesen megkóstolná az ennivalótokat.
Amennyiben úgy érzed, hogy a babád már 6 hónapos kora előtt készen áll a hozzátáplálásra, minden esetben egyeztess a védőnővel vagy az orvosotokkal, mielőtt hozzákezdenétek.
-
lépés – Gondold át, melyik hozzátáplálási módszert /megközelítést/ választod!
Több különböző közül választhatsz:
- Kanalas / Pürés hozzátáplálás – a püréktől, melyek fokozatosan egyre darabosabbak lesznek, 8-9 hónapos korra eljuttok a kézzel ehető falatkákig.
- BLW – (Baby Led Weaning) – nem pürésített, hanem egyből darabos ételekkel kezdődik a hozzátáplálás; ahol a legfontosabb, hogy a babára hagyatkozol az etetésben, és őt is bevonod az étkezésbe, ha te magad eszel.
- BLISS – (Baby-Led Introduction of SolidS) – nagyon hasonló a BLW módszerhez, azonban hangsúlyozza annak fontosságát, hogy a hozzátáplálást magas vas-, cink- és kalóriatartalmú ételek adásával kell kezdeni.
-
lépés – Szükséges eszközök
Nem kell új konyhai eszközöket beszerezned, csak mert megkezdted a hozzátáplálást, de van négy dolog, ami elengedhetetlenül szükséges:
- etetőszék, amiben egyenesen tud ülni a baba,
- műanyag/törhetetlen tányérok,
- műanyag kanalak,
- előkék
Természetesen léteznek más, hasznos eszközök a hozzátáplálásnál, amelyek könnyebbé és kevésbé maszatossá teszik az életedet – például a lemosható alátétek, turmixgép, fagyasztóba való adagolótálcák, utazó etetőszék, tárolódobozok – ezekről bővebben olvashatsz következő cikkünkben.
-
lépés – Válaszd ki, melyik napszakban kezdtek!
Te döntöd el, mikor kezditek a hozzátáplálást, és ez nagyban függ attól is, hogy elválasztasz, vagy hozzátáplálsz. A szakértők egyetértenek abban, hogy a legmegfelelőbb időpont az, mikor a babád nem farkaséhes, hiszen az az ideális, ha mindketten nyugodtak vagytok. Ha a baba türelmetlenül várja a tejet, és pürével vagy puha zöldségdarabbal kínálod helyette, valószínűleg heves reakció lesz a vége. Éppen ezért a reggeli utáni, de még az ebéd előtti időpont tűnik a legalkalmasabbnak, így napközben jelentkeznek a tünetek is, melyeket az újonnan adott étel okozhat.
-
lépés – Gondold át, hol fogtok enni!
Noha a babának megtámasztva már biztosan kell tudnia ülni, lehetséges, hogy az elején úgy gondolod, hogy az öledben ülve tud a legbiztonságosabban enni. Ha inkább azt szeretnéd, hogy a kezdetektől az etetőszékhez szokjon, olyat válassz, ami megfelelő a fejlődési szintjének: egy kényelmes, párnázott, állítható szék nagy tálcával lehet a legmegfelelőbb választás. Semmi képpen se etesd babádat fekvő, vagy félig fekvő helyzetben!
-
lépés – Válaszd ki az első ételeket!
A legelején, ha a kanalas/ pürés etetés mellett döntesz, kínáld a babát olyan ételekkel amelyeknek nincs nagyon jellegzetes íze. Ilyen például az alma, az édesburgonya, vagy a sütőtök. Vannak anyukák, akik anyatejjel vagy tápszerrel keverik az első falatokat, ami a megfelelő állag, illetve ismerős íz miatt könnyebbé teszi az indulást.
Ha a BLW módszert alkalmazod, puha gyümölcsöket (banán, körte, mangó,) vagy puhára sütött zöldségeket (sütőtök, brokkoli,stb) válassz!
Melyek a legnépszerűbb első falatok?
Ez egy európai felmérés eredménye, ahol 412 anyukát kérdeztek meg, hogy mit adott első alkalommal a babájának:
- 21% almát
- 14% banánt
- 6% zabkását
- 5% körtét
- 4% édesburgonyát
- 2% krumplit
- 33% egyéb ennivalót
-
lépés – Készítsd el babád első ennivalóját!
- Alaposan mosd meg a használni kívánt zöldségeket és gyümölcsöket!
- Hámozd meg és vágd nagy darabokra!
- Tedd a darabokat egy párolóbetétbe, melyet helyezz egy lábosra! Engedj az edénybe egy pohár vizet!
- Párold a darabokat puhulásig!
- A puha zöldséget vagy gyümölcsöt pürésítsd turmixgéppel! Ha kell, a főzővízzel vagy anyatejjel / tápszerrel hígítsd a pürét!
Sült zöldségek 3 gyors lépésben
- Melegítsd elő a sütőt 180 fokra/gázsütőn 4-es fokozat!
- Válogass össze többféle zöldséget: például répát, édesburgonyát, cukkinit, sütőtök, pasztinákot vagy brokkolit stb.! Alaposan mosd meg, súrold le, hámozd meg és vágjd hosszú hasábokra!
- Sütőpapíron oszlasd szét a gyökérzöldségeket és egyenletesen kend meg őket olívaolajjal! 30 percig süsd. /akkor jó ha még nem túl puha, de már könnyen ehető/!
-
lépés – Kezd lassan, és haladj babád igényei szerint!
Napi egy étkezéssel kezdj, méghozzá azért, mert a hozzátáplálás időszakában is az anyatej/tápszer fedezi a baba tápanyagigényének legnagyobb részét. Ez nem verseny, nem az nyer aki mielőbb kiváltja az összes étkezést! Haladj a baba tempójában, és egyeztess védőnőddel ha kérdésed adódik!
Amennyiben az alábbi kérdésekre keresed a választ:
- mikor mit adhatok a babámnak?
- Hogyan vezessem be az egyes alapanyagokat?
- Mennyit eszik a baba?
- Mennyi a fehérje vagy folyadék szükséglete?
akkor töltsd le
hozzátáplálási táblázatunkat, és kövesd nyomon az egyes alapanyagok bevezetését ennek segítségével:
Számos finom receptet találsz a honlapon ->
ManóMenü/receptek
TÖLTSD LE INGYENES APPLIKÁCIÓNKAT! ->
Kattints ide
Hozzátápláláshoz szükséges eszközöket keresel? Nézz szét webshopunkban – >
www.shop.manomenu.hu