Ha a nátha kerülget bennünket, vagy a gyermekünkön is megjelennek a megfázás tünetei, azonnal C-vitamin után nyúlunk:
- vagy tabletta,
- vagy zöldség-gyümölcs,
- vagy egyéb csillapítócseppek formájában.
Így tanultuk, így szoktuk meg.
Azt is tudjuk már, hogy a C-vitamin legjobb forrásai
- a citrusfélék,
- a piros és a zöld paprika,
- a görögdinnye és
- a leveles zöldek.
De valójában segít a C-vitamin a nátha kezelésében, illetve a gyógyulásban, vagy mindez csak tévhit?
Tényleg jó megfázásra a C-vitamin?
Tény vagy tévhit, hogy a C-vitamin segít?
Sajnos tévhit, hogy a C vitamin hasznos a megfázás kezelésére. Az :viszont fontos, hogy fedezzük a napi C-vitamin igényt, amely felnőtteknél minimum 100 mg, kisgyermekeknél kb. 50 mg. Hogy ez pontosan mennyi? 50 mg C-vitamin megfelel pár szem epernek, egy narancsnak vagy két kivinek. Ennyi bőven elegendő is a napi C vitamin adag biztosításához.
A legújabb kutatások cáfolják a C-vitamin mindenhatóságát
A legtöbb tudós egyetért abban, hogy a C-vitamin megfázásos esetekben nem hatékony. A torontói egyetem kutatói által végzett tanulmányban az alanyokat két csoportra osztották: egy kísérleti csoportra, amely C-vitamin tablettákat kapott a megfázás tüneteinek megjelenésekor, és egy kontrollcsoportra, amely placebo tablettákat kapott. Néhány hónap elteltével a kutatók – figyelembe véve az egyének betegen, illetve megfázva töltött napjainak számát – igyekeztek meghatározni a C-vitamin hatékonyságát.
Megállapították, hogy a C-vitamint szedők nem voltak szignifikánsan egészségesebbek, mint a placebós csoport tagjai. Számos más tanulmány is megerősítette ezt az eredményt, ezért joggal merül fel a kérdés: miért hisszük, hogy a C-vitamin jó megfázás ellen?
Honnan ered a tévhit?
A ma is népszerű hiedelem az 1960-as években Linus Pauling, befolyásos amerikai kémikus állításainak köszönhető. Pauling azt állította, hogy miután rendszeresen nagy adagokat vett be C-vitaminból, élesebbnek és egészségesebbnek érezte magát, és a nátha is elkerülte. A témáról szóló könyve, a „C-vitamin és a közönséges nátha” azonnal bestseller lett.
Az 1970-es évek közepére becslések szerint 50 millió amerikai használt C-vitamint a megfázás kezelésére, és a gyógyszertárakban a C-vitamin termékek értékesítése megnégyszereződött.
Mégis mire jó a C-vitamin?
Félreértés ne essék: a C-vitamin valóban jót tesz a szervezetnek.
- Természetes antioxidáns, és
- a test szöveteinek, például a bőr, az erek és a csontok növekedéséhez is szükséges.
- Alapvető fontosságú a kollagén szintézisében is, amely a kötőszövet kritikus alkotóeleme, így
- segít a sebek gyógyulásában.
De vajon tényleg segít a C-vitamin a nátha kezelésében?
A torontói egyetemi tanulmány ráadásul a C-vitamin további figyelemreméltó előnyeit is felfedezte.
- Azok a betegek, akik C-vitamin tablettát kaptak a kísérlet során, átlagosan 30 nappal kevesebb időt töltöttek táppénzen, mint a placebo csoport tagjai.
A kutatók szerint erre az az egyik lehetséges magyarázat, hogy a C-vitamin csökkentheti a megfázás tüneteinek, például a hidegrázásnak és a köhögésnek a súlyosságát. (Ennek az elméletnek a megerősítéséhez további kutatásokat terveznek.)
- További bizonyítékokat szereztek arra vonatkozóan, hogy a katonáknak, hivatásos sportolóknak és más stresszes életet folytatóknak a C-vitamin megerősítette az immunrendszerét. (50%-kal csökkent a megfázásos napok száma.)
Ezek a megállapítások azonban nem támasztják alá azt, hogy a C-vitamin hatékonyan kezelné a megfázást.
A C-vitaminnal nem gyógyulsz ki a náthából
A Marylandi Egyetem kutatói például egészséges önkéntesekkel kísérletezett. Az alanyok egyik fele ugyanúgy C-vitamint, a másik csoport pedig placebót kapott, ám ezután megfertőzték őket a nátha vírusával. Megállapították, hogy nem volt különbség a betegség lefolyásában (napok száma, tünetek) a 2 csoport között.
E tanulmány és más kapcsolódó kutatások eredményeként a vezető orvosi tanácsadó csoportok, köztük az Élelmiszer- és Gyógyszerügynökség, az Amerikai Orvosi Szövetség és az Amerikai Dietetikus Szövetség sem javasolja a kiegészítő C-vitamint a megfázás megelőzésére vagy kezelésére.
Hogyan kerülhetjük el a megfázást?
Rengeteg hatékony módszer van arra, hogy megelőzzük a hideg időszakok „velejáróját”:
- aludjunk eleget;
- igyunk sok folyadékot;
- étkezzünk egészségesen és lehetőleg
- kerüljük a stresszt.
Ezek a szokások hozzájárulnak jó egészségünk hosszútávú megőrzéséhez és az immunrendszerünk megfelelő működéséhez.
Mit tegyünk, ha mégis megfáztunk?
- bugyoláljuk be magunkat jó melegen,
- igyunk sok meleg teát,
- együnk csirkehúslevest,
- olvasgassunk,
- és hagyjuk, hogy a betegség átmenjen rajtunk.
- ha tehetjük, ne menjünk sehová, pihenjük ki a náthát.
Mit tehetünk a fertőzés megakadályozására?
Ha egészségesek vagyunk, a gyakori kézmosás és a betegekkel való szoros érintkezés elkerülése segíthet megakadályozni a baktériumok terjedését. Egyes tanulmányok azt is állítják, hogy a gyakori testmozgás felébreszti (serkenti) az immunsejteket, ami megerősíti az immunrendszer védekező képességét. Érdemes tehát beiktatni a sportot is az életünkbe.
Láthatod, hogy a kultúránkban mélyen elterjedt mítosz ellenére a C-vitamin nem megfelelő megoldás a megfázás kezelésére; sokkal inkább a megelőzésben lehet szerepe.
Az emberi test és táplálkozás kapcsolata ugyanis túlságosan bonyolult ahhoz, hogy egyetlen vitamin valóban meggyógyítson egy betegséget.
Ha további kérdésed van gyermeked táplálásával kapcsolatban, keresd szakértőinket: ManóMenü/tanácsadás-oktatás
Prémium minőségű termékeinket itt találod: shop.manomenu.hu
Forrás: https://www.yalescientific.org/2015/03/mythbusters-does-vitamin-c-really-help/