Székrekedés gyerekeknél – mi okozza, hogyan tudod elkerülni

Gyermekeknél a székrekedés sajnos gyakran probléma és számos oka lehet. Szerencsére vannak élelmiszerek és praktikák, melyekkel enyhíteni tudjátok a tüneteket, de előtte nézzük meg, hogy mit is tekintünk székrekedésnek és miért alakulhat ki.

A székrekedés tünetei

Ha nincs mindennap széklete a kisgyermeknek, az még nem tekinthető székrekedésnek. Nyilván célunk a minden napos rendszeres székletürítés, de ha ez mégsem következik be minden nap, az még nem jelent automatikusan székrekedést.

Inkább a következő jelekre figyelj: – ha gyermekednek a szokásosnál kevesebb vagy szárazabb és keményebb a széklete, – túlzottan erőlködik, – kemény a hasa, – fáj a hasa, – puffadt a hasa és sokszor bűzös szelek távoznak, – esetleg vért is látsz a produktumban. Nagyobb gyermekeknél a széklet ’csordogál’ és beszennyezi a fehérneműt. Ezek pontosabb jelek, de ne ilyedj meg túlzottan, a gyermeked étkezését felülvizsgálva tudsz rajta, illetve neki segíteni.

Anyatejes baba – Tápszerrel táplált baba

Az sem mindegy, hogy miként táplálod a csecsemődet. Az anyatejes babák széklete hígabb, mustársárga színű és kevésbé szagos. Az anyatej nagyon könnyen emészthető, az ő esetükben lehet napi többször lesz tele a pelus, de az is lehet, hogy napokig nincs székletük.

A tápszerrel táplált baba produktuma sűrűbb, sötétebb, szilárdabb és szagosabb is. Az ő esetükben ritkábban van széklet.

A HOZZÁTÁPLÁLÁS még izgalmasabbá teheti ezt a témát, hiszen ezen időszakban a megevett étel is elszínezheti a pelusban látottakat pl. a sárgarépa, spenót, cékla. Hozzátáplálás során az anyatejes babák széklete keményebbé válhat, a tápszeres babáké pedig lágyabbá. Lehet olyan is, hogy megemésztetlen ételdarabokat találsz a pelenkában. Ne ess pánikba, a gyerkőc vastagbelének is meg kell tanulnia, hogyan dolgozza fel az ételeket és emellett az is lehet, babád nem rágta meg jól az ételt.

Mi okozhat székrekedést?

–        ÉTELEK

Gondold végig milyen ételeket kínálsz gyermekednek, hiszen vannak olyan alapanyagok melyek hozzájárulhatnak a szoruláshoz. Az alábbi felsorolásban találod miket célszerű kerülni:

Hozzátáplálás időszakában, az új alapanyagok bevezetésénél problémát okozhatnak egyes gyümölcsök és zöldségek, így az érzékenyebb babáknál mindegyiket fokozatosan és önállóan vezessétek be a gyermek étrendjébe: banán, alma, répa, burgonya, rizs.

Finomított gabona, például a fehér kenyér mely a rost hiánya miatt okozhat bajt, helyettük célszerű pl teljes kiőrlésű verziót választani. A rostban gazdag ételekről tudjuk, hogy segítenek a székrekedés enyhítésében, így ezt mindig tartsd szem előtt.

A zsíros ételek, melyekben alig van rost hozzájárulhatnak a székrekedéshez. Ez nem azt jelenti, hogy ezeket tiltólistára kell tenni, hanem azt, hogy ha gyermeked szorulással küzd, akkor ezek nem tesznek jót.

A tejtermékek még egy olyan kategória, amely székrekedést okozhat egyes gyermekeknél. Célszerű először a többi élelmiszerre koncentrálni, de ha azok mellőzése után sincs változás, akkor próbáld ki, hogy segít-e a tejtermékek kihagyása az étrendből.

–        FOLYADÉK HIÁNYA

Fókuszban a folyadék: a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás kulcsfontosságú a székrekedésben szenvedő kisgyermekeknél. Megfelelő táplálás mellett egy átlagos testtömegű 6 hónapos kisbaba folyadékigénye 1-2 dl, 9 hónapos korban 3-4 dl, 11 hónapos korban pedig már 6-8 dl víz. Az 1-3 éves kicsiknek pedig már 1,2-1,5 l vizet is meg kell innia naponta! Figyelj rá, hogy gyakran kínálj vizet a gyerkőcnek és finoman bátorítsd, hogy igya meg. Ha visszautasítja, akkor kínálj neki lédús, friss gyümölcsöket, levest vagy bármi más magas víztartalmú élelmiszert, mert ezek ugyanúgy hozzájárulnak a folyadékszükségletük kielégítéséhez.

–        EGYÉB: MOZGÁS HIÁNY, FÁJDALOM, LELKI OKOK, GYÓGYSZEREK

Mozgás hatására a bélműködés is beindul. A nagyobbacska gyerkőcöknek biztosíts megfelelő mennyiségű mozgásteret, ha az idő engedi vidd játszótérre, kirándulni stb.

A popsi kipirosodása, gyulladása is lehet oka a székrekedésnek, a fájdalomtól való félelem miatt visszatarthatja a székelést. Célszerű ilyen esetben – gyermekorvossal egyeztetve -gyulladáscsillapító krémet használni.

Lelki okok is kiválthatják a szorulást, pl bilire szoktatás, stresszhatás pl kórházi kezelés, közösségbe való bekerülés pl: bölcsi elkezdése ..stb. Ilyen esetekben a szorongás felderítése és oldása lesz a megoldás.

Gyógyszerek mellékhatása: bizonyos gyógyszerek szedése pl a vaskészítmények székrekedést eredményezhetnek, orvosotoktól vagy a gyógyszer leírásában célszerű tájékozódni a gyógyszer mellékhatásairól.

Székrekedés ellen – kínálj rostban gazdag alapanyagokat

székrekedés ellen mit egyen a gyerekAz alábbi listán lévő alapanyagok segítségedre lehetnek, ha gyermeked szorulással küzd:

  • chia mag
  • lenmag
  • édesburgonya
  • kókuszolaj, repceolaj
  • gyümölcslé pl: aszalt szilvalé, almalé, körtelé
  • kivi
  • gyümölcsök: aszalt szilva, szilva, őszibarack, körte
  • kefir
  • érett banán
  • zabpehely, zabkása
  • lencse, bab, borsó, csicseriborsó
  • mazsola
  • avokádó

Természetesen ezeken kívül is vannak olyan élelmiszerek, melyek nálatok beváltak vagy beválhatnak. Minden szervezet más, a lényeg, hogy tudatos táplálkozással sokat tudsz segíteni, hogy elkerüljétek a székrekedést, de emellett ne feledd a folyadékpótlást és a megfelelő mennyiségű mozgást sem.

Mikor forduljunk orvoshoz

Hashajtó készítményt véletlenül se adjuk a gyerkőcnek. Ha mindent megtettünk és ennek ellenére is a székrekedés tüneteit tapasztaljuk, akkor mindenképp érdemes felkeresni a gyermekorvost. Egyes esetekben írhatnak ki a székletlazító kúpokat vagy szirupokat.

 

További érdekes blogbejegyzéseket találsz a weboldalon -> Blog | ManóMenü

Forrás:

https://newwaysnutrition.com/toddlers/help-with-toddler-constipation/?fbclid=IwAR3_SdP3v640omjGxo0_lu5MGVnMAQ29_6xjZjtwbJaUA8bfUm_xbP87aYg

https://www.webbeteg.hu/cikkek/gyermekgyogyaszat/194/szekrekedes szerző: Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász

ALAPANYAG KISOKOS