Rebarbara a babának

A rebarbara hazánkban ritkán használt alapanyagnak számít, a hozzátáplálás során a 11.-12. hónapban kínálható. Nézzük meg mit is lehet tudni, erről az értékes zöldségről, hiszen sok olyan tápanyagot tartalmaz ami miatt érdemes beépíteni gyermekünk étrendjébe.

Egészséges a rebarbara, adható a babának?

A rebarbara egy évelő növény, melynek a szárát érdemes az étrendbe iktatni, mert

  • olyan tápanyagokat tartalmaznak, mint a K-vitamin – az egészséges vérképződéshez szükséges, kálium tartalma pedig az izomműködést és az idegrendszert támogatja.
  • rosttartalma jó hatással van a gyerekek emésztőrendszerére.
  • olyan növényi vegyületeket tartalmaz (polifenolok) amelyek antioxidánsként és gyulladáscsökkentőként hatnak, így támogatva a szervezet egészségének megőrzését.
  • vitamintartalma is magas: bőségesen van benne A-, B1-, B2- és C-vitamin és niacin is.

Hogyan kínáljuk gyerekeknek a rebarbarát?

Fontos, hogy a levelek mérgezőek! Célszerű levágni és kidobni őket, hogy véletlen se keveredjen bele bármiféle ételbe. 

A változatos ízű és színű szárakat azonban nyugodtan adhatjuk a gyerkőcöknek. A szárak különböző színűek lehetnek: zöld szárú, zöld húsú, fanyar ízű, nagyon savanyú; piros szárú, zöld húsú, amely savanykás, enyhén kesernyés, és – piros szárú, piros húsú is, amely enyhén édeskés ízű. Minél pirosabb annál kevésbé savanykás.

Hozzátáplálás időszakában, 11.-12. hónapos korban érdemes megfőzve, majd turmixolva kínálni.

Semmiképpen se főzzük tovább öt percnél, mert nagyon hamar szétfőhet. 

Természetesen, mint minden új ételnél, a rebarbara bevezetésénél is kezdj inkább pici adagokban akár hozzákeverve a már ismert alapanyagokhoz, és mellékhatás híján növeld apránként a mennyiséget!

Később, ha már a szilárd ételek is bevezetésre kerültek akkor darabokra vágva, megfőzve is adható.

A rebarbara íze savanykás és kissé keserű is lehet. Általában felhasználás előtt cukorral vagy más édesítőszerekkel ízesítik, hogy enyhítsék ezt a tulajdonságát.

Hozzátáplálás során célszerű édesebb alapanyagokkal összekeverni például eperrel, így el tudjuk kerülni a cukor használatát.

A rebarbarát különböző módokon lehet elkészíteni, attól függően, hogy milyen célra kívánjuk felhasználni. Az alábbiakban néhány lehetőség, miként lehet alkalmazni:

  • Kompót, lekvár és sütemények készítése: gyakran használják desszertekhez, például kompótokhoz, lekvárokhoz és süteményekhez. Az elkészítéshez a szárat megtisztítják, majd feldarabolják, majd cukorral és vízzel vagy gyümölcslével főzik, amíg megpuhul és sűrűsödik.
  • Párolt rebarbara: a rebarbara szárat először megtisztítják, majd feldarabolják és egy edényben kevés vízzel és cukorral párolják, amíg megpuhul.
  • Sütőben sült rebarbara: a szárakat először megtisztítják, feldarabolják, majd egy sütőedényben kevés cukorral és fahéjjal együtt sütik, amíg megpuhul és karamellizálódik.

Összességében a rebarbara szárat számos módon lehet elkészíteni, és rengeteg édesség és főétel elkészítéséhez használható. Azonban fontos, hogy az oxálsav tartalma miatt mérsékelten fogyasszuk, és figyeljünk az egészségügyi hatásokra.

Az oxálsavat a rebarbara mind a szára, mind a levele tartalmazza. Az oxálsav a növényekben természetes vegyület, amely magasabb koncentrációban a rebarbara levelében található, de a szárban is megtalálható egy kisebb mennyiségben. Ezért ha rebarbara szárat fogyasztunk, fontos, hogy alaposan megtisztítsuk és felhasználás előtt főzzük vagy pároljuk meg, hogy csökkentsük az oxálsav tartalmát és enyhítsük az esetleges negatív egészségügyi hatásait.

Rebarbara tárolása

Érdemes friss növényeket választani, ezeknek ugyanis kevesebb az oxálsav tartalma. Hogy mennyire friss a növény, könnyen kideríthetjük. Ha a szárba benyomjuk a körmünket, akkor halk, sercegő hangot ad, emellett nedvet is enged megából. Az ilyen rebarbarát érdemes megvásárolni. A hűtőben, ha nedves ruhába csavarjuk, 2-3 napig friss marad, fagyasztóban pedig hosszú ideig tárolható.

  • Tipp: elkészítésekor ne használjunk alumíniumedényeket, mert oxálsavtartalma megfeketíti azokat.

Számos finom és kipróbált receptet találsz a weboldalon -> ManóMenü/receptek

Nézz szét webshopunkban is -> www.shop.manomenu.hu

Forrás:

solidstarts.com

healthfully.com

házipatika.com

ALAPANYAG KISOKOS