Nagyon lila, nagyon finom, és nagyon elhanyagolt alapanyag a konyhában – mi az? Igen, bizony a padlizsán! Tedd a szívedre a kezedet: Te mikor készítettél utoljára padlizsános ételt?
Szegény padlizsánnak valószínűleg rossz a marketingje: sokan tartunk attól, hogy keserű (ezért előre besózzuk), bebarnul (ezért nem lehet akármilyen késsel felszelni), vagy csak simán vastag a héja, pedig a manapság termesztett zöldségek már általában isteniek, zsengék, és nem igényelnek túl sok macerát (vagy extra sózást).
Mindemellett a padlizsán szintén egy szupersztár: tele van B6 vitaminnal, rostokkal és erősen antioxidáns hatású, így nemcsak az emésztőrendszer megfelelő működését segíti jótékonyan, hanem a szív egészségét, az immunrendszer hatékonyságát és az egészséges anyagcserét is.
Hozzátápláláskor a padlizsán már egész korán bevezethető, a baba 9-10. hónapos korában. Megpucolva, puhára főzve nem jelent különösebb fulladásveszélyt (persze mindig figyeljük az éppen az étellel ismerkedő babát!), illetve komolyabb allergénként sem tartjuk számon.
Természetesen mint minden új ételnél, a padlizsán bevezetésénél is kezdj pici adagokban, és mellékhatás híján növeld apránként, pár naponta a mennyiséget! A későbbiekben persze nem feltétlenül kell megpucolni ezt a zöldséget, hiszen a bőrét a baba vagy megeszi, vagy – nagy valószínűséggel – leszopogatja és kiköpi. Érdemes aztán a cseperedő gyermekeket a padlizsán különböző textúráival is megismertetni: készíthetünk belőle krémeket, tálalhatjuk kisebb főtt darabokban, keverhetjük egyéb ételekhez, vagy a későbbiekben süthetjük és különböző töltelékekkel bolondíthatjuk meg.
Hogy biztos legyen a siker, vásárláskor olyan padlizsánt válassz, amely nem puha, és nincsenek rajta foltok vagy zúzódások. A kisebb padlizsán (bármilyen fajtájú) általában gyengédebb és vékonyabb a bőre. Az egész, vágatlan padlizsánt szobahőmérsékleten tárold, a közvetlen napfénytől védve. A legjobb azonban, ha nem hagyod túl sokat pihenni, hanem valami ínycsiklandó finomságot készítesz belőle! Próbáld ki az egyik kedvenc receptem, melyet kisbabádnak is adhatsz a 9.hónaptól.
Padlizsán krém
A padlizsán kenyérre kenve nagyon finom csemege, illetve majonéz nélkül édesburgonyával elkeverve finom babahami is lehet…
Hozzávalók:
- 1 padlizsán
- 1 evőkanál majonéz / jó minőségű pl Heinz már 1 év alatt is adható
- Pici só
- 1 fél lilahagyma / kisebb
- 2 gerezd fokhagyma
- Pici bors
- 2 kiskanál ManóMenü étkezési babaolaj
Elkészítés: A padlizsánt mossuk meg, vágjuk le a szárát, vágjuk félbe és helyezzük sütőpapíros tepsire. Kb 170 fokon süssük puhára. Ha kész kaparjuk ki a zöldség húsát a héjról, majd a többi hozzávalóval turmixoljuk olyan állagúra amilyet szeretnél ( nem szükséges teljesen pépesre turmixolni)
Tipp: Vigyázzunk, hogy a padlizsánt ne süssük túl mert akkor keserű lehet. A majonéz elhagyható vagy pótolhatjuk kevés tejföllel és mustárral is.
Ha bizonytalan vagy mikor melyik alapanyagot célszerű bevezetni a babád étrendjébe, töltsd le a hozzátáplálási kisokost.
Hozzátápláláshoz szükséges eszközöket keresel? Nézz szét webshopunkban: www.shop.manomenu.hu
Forrás:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0254629916305634
https://www.jacionline.org/article/S0091-6749(03)02479-5/fulltext
A padlizsán 7 jótékony hatása (bien.hu)
10 ok, amiért ennünk kell a padlizsánt! – Napidoktor
https://www.jacionline.org/article/S0091-6749(04)00604-9/fulltext