Mikor ehet céklát a baba?

Szezonális finomságaink – a cékla (és annak nitrát/nitrit tartalma…❗️)

Szerencsére az ősziesebb idő beköszöntével sem kell lemondanunk a szezonális superfood-okról!

Vannak ugyanis olyan zöldségeink – mint a cékla is – amelyek jól bírják a hidegebb időt, így még ilyenkor ősszel is frissen hozzájuthatunk.

✅ Mindannyian tudjuk, hogy a cékla micsoda szuper alapanyag a konyhában, ha a vitamintartalomról van szó: tartalmaz C- és B-vitaminokat, folsavat, rezet és egyéb ásványi anyagokat, valamint fogyasztása remekül támogatja a vas felszívódását is.

Sokan nem tudják, de a növény szára és levelei és ehetőek, kiváló pesztó készíthető például belőle vagy salátákhoz is adható! Bár többfajta cékla létezik, hazánkban főképp a sötétvörös terjedt el, amely remek gyulladáscsökkentő és tele van antioxidánsokkal is.

Cékla bevezetése – mikortól?

Bár a cékla több hozzátáplálási táblázatban egész korai hónapoknál szerepelhet, fontos néhány információt tisztáznunk annak érdekében, hogy felelősségteljes döntést hozhass a bevezetésével kapcsolatban!  A legtöbb gyökérzöldség – és közülük is leginkább a cékla – “hajlamos” a nitrát/nitrit halmozására. Ez egyszerűen a “természetükből” fakad, nem feltétlenül a környezetből, vagy a műtrágyázásból. (Éppen ezért az otthoni, kertben termett cékla is nitráthalmozó!)

Noha egyre több mérés, adat és infó áll a gyökérzöldségek nitrát-tartalmáról rendelkezésre, a téma még mindig eléggé elhanyagolt itthon.

A nitrát, nitrit a hemoglobinban lévő vasat olyan módon alakítja át, hogy az már nem képes oxigén felvételére. Mivel a kisgyermekek emésztőrendszere és a nitrátot redukáló enzimrendszerük még nem alakult ki teljesen, így főképpen ők vannak a kékülésssel, fulladásos tünetekkel járó mérgezésnek kitéve. Sajnos ezek igen komoly reakciók és azonnali orvosi beavatkozást igényelnek, így én általában óva intek mindenkit, és 10-12 hónapos kor alatt NEM ajánlom a cékla bevezetését.

Részletesebben a Nébih alábbi cikkében is tudtok informálódni!

 

Cékla bevezetése – hogyan?

Mosd meg a céklát és párold vagy főzd meg teljesen puhára. Akkor jó, ha késsel könnyen át tudod szúrni, majd hámozd meg. Innentől kezdve csak rajtad múlik, milyen formában szeretnéd kínálni. Adhatod pürésítve önmagában vagy más alapanyaggal, például burgonyával vagy almával keverve, készíthetsz belőle zabkekszet, krémlevest vagy akár apróra vágva is kínálhatod köretként.

Ha szeretnél pár szuper céklás receptet, a ManóMenü weboldalon találsz, csak kattints a linkre! ➡️ https://manomenu.hu//CÉKLA

A cékla nem tartozik a fulladásveszélyes ételek közé, fontos, hogy csakúgy, mint minden alapanyag kínálásakor, itt is betartsuk az alapvető hozzátáplálási szabályokat!

Néhány tipp, amivel többet tehetünk a fulladásos tünetek elkerüléséért:

▪️ A gyökérzöldségek két végét vágjuk le – itt koncentrálódik ugyanis leginkább a nitrát, nitrit.

▪️ Szezonális alapanyagokat használjunk fel, mivel a primőr zöldségek hajlamosabbak a “halmozásra”.

▪️ Noha itt még nem egyértelműek a mérések, inkább a bio zöldségeket részesítsük előnyben, de mint korábban írtam, ezek is tartalmaznak nitrátot!

▪️ Használjuk fel ezeket a zöldségeket minél előbb, ugyanis állás során növekszik a nitrát/nitrit koncentráció!

▪️ Keverjük az ételben a “veszélyesebb” alapanyagokat a “veszélytelenekkel” így csökkentve az esetleges probléma esélyét!

A cékla szinte mindent megfest, amihez hozzáér, beleértve a baba bőrét és ruháit is, sőt baba ürülékének és vizeletének színét élénkvörösre színezheti. Ne aggódj, ha ilyet tapasztalsz ez teljesen természetes.

Egy éves kor után

  • főképp a fenti apró trükköket betartva – már sokkal kisebb a rizikó, így ilyenkor már inkább merem javasolni ennek az egyébként igazán vitamindús növények a fogyasztását, akár önmagában is.

Tipp:

  • Helyezz kisebb méretű főtt vagy párolt cékla darabokat gyermeked tányérjára és készíts mellé kanalat vagy villát, így lehetőséget adsz arra, hogy gyakorolhassa az evőeszközök használatát.
  • Te már elkezdted a még fellelhető finomságokat eltenni a téli időszakra? Az LFGB minősítéssel rendelkező ManóMenü szilikon pürétartók remek segítséget nyújtanak a kisebb porciók – akár a pürésített cékla – fagyasztásában! Keresd a ManóMenü webshopban! ➡️ https://shop.manomenu.hu/57-fagyasztas

A hozzátápláláshoz minden szükséges eszköz megtalálsz nálunk! Kattints IDE!

További érdekes blogbejegyzéseket találsz a weboldalon -> Blog | ManóMenü (elin.hu)

Forrás:

Nébih Magas nitrát tartalmú zöldségek fogyasztásának kockázata csecsemőknél (2015) https://portal.nebih.gov.hu/-/magas-nitrat-tartalmu-zoldsegek-fogyasztasanak-kockazata-csecsemoknel

Hadipour, E., Taleghani, A., Tayarani‐Najaran, N., & Tayarani‐Najaran, Z. (2020). Biological effects of red beetroot and betalains: A review. Phytotherapy Research. DOI: 10.1002/ptr.6653. Retrieved August 16, 2021.

European Food Safety Authority. (2017). EFSA Explains Risk Assessment: Nitrites and Nitrates Added in Food.

Brkić, D., Bošnir, J., Bevardi, M., Bošković, A. G., Miloš, S., et al. (2017). NITRATE IN LEAFY GREEN VEGETABLES AND ESTIMATED INTAKE. African journal of traditional, complementary, and alternative medicines, 14(3), 31–41. DOI: 10.21010/ajtcam.v14i3.4.

Filer, L. J., Lowe, C. J., Barness, L. A., Goldbloom, R. B., Heald, F. P., et al. (1970). Infant Methemoglobinemia: The Role of Dietary Nitrate. Official Journal of The American Academy of Pediatrics, 46(3), 475-478.

Hord, N. G., Tang, Y., Bryan, N. S. (2009). Food sources of nitrates and nitrites: the physiological context for potential health benefits. The American Journal of Clinical Nutrition, 90(1), 1-10. DOI: 10.3945/ajcn.2008.27131.

Greer FR, Shannon M; American Academy of Pediatrics Committee on Nutrition; American Academy of Pediatrics Committee on Environmental Health. Infant methemoglobinemia: the role of dietary nitrate in food and waterPediatrics. 2005;116(3):784-786. doi:10.1542/peds.2005-1497.

Preboth, M. (2005). AAP clinical report on infant methemoglobinemiaAmerican Family Physician, 72 (12), 2558.

Greer FR, Shannon M; American Academy of Pediatrics Committee on Nutrition; American Academy of Pediatrics Committee on Environmental Health. Infant methemoglobinemia: the role of dietary nitrate in food and waterPediatrics. 2005;116(3):784-786. doi:10.1542/peds.2005-1497.

EFSA Panel on Contaminants in the Food Chain (CONTAM). (2010). Statement on possible public health risks for infants and young children from the presence of nitrates in leafy vegetables. EFSA Journal, 8(12), 1935.

Chan TY. (2011). Vegetable-borne nitrate and nitrite and the risk of methaemoglobinaemia. Toxicol Lett, 15, 200(1-2):107-8. DOI: 10.1016/j.toxlet.2010.11.002.

Lopes de Olivera, L. et al. (2011) Anaphylaxis to beetroot (Beta vulgaris): a case report. Clinical & translational allergy, doi:10.1186/2045-7022-1-S1-P51.

Vermeulen, R.T., Sedor, F.A., Kimm, S.Y. (1983). Effect of Water Rinsing on Sodium Content of Selected Foods. Journal of American Dietetic Association, 82(4), 949-969.

ALAPANYAG KISOKOS