Hozzátáplálás – tej és tejtermékek bevezetése a baba étrendjébe

A baba születése után az első hetek nehézségeit ripsz-ropsz felváltja az aggodalom: mit ehet a baba, mivel kezdjük a hozzátáplálást és milyen lépésekben, adagokban kezdjük az egyes allergének bevezetését? Noha számos hagyományosnak tekinthető gyakorlat tartja magát a mai napig – és öröklődik nagymamáról anyukára-, a hozzátáplálás irányelvei az utóbbi években jelentős változáson estek át. Épp ezért fontos újra és újra tájékozódni akkor is, ha már rutinos anyuka vagy! 

Hasznos tippek, receptek és ötletek az Anya, kérek még! című babaszakácskönyvben is elérhetők!

A tejtermékek bevezetése a kisbaba étrendjébe körültekintő szülői magatartást igényel. Nem mindegy, mikor kezdjük a tej és tejtermékek fogyasztását, ahogy az sem, hogy laktózmentes vagy zsírszegény tejtermékek, esetleg teljes tejből készült alapanyagok kerülnek az asztalra.

Tejérzékenység és hozzátáplálás

A táplálékallergiák, a laktózintolerancia, a kazein-, vagy más néven tejfehérje-allergia egyre több felnőttet érintenek. De vajon mi az ételérzékenység kialakulásának oka? 

Mára számos hosszú távú kutatás eredménye bizonyítja, hogy az ételallergia hátterében az allergénnel való korai találkozás hiánya állhat. Azaz minél később találkozik a baba az egyes allergénekkel, annál valószínűbb, hogy a későbbiekben allergiás reakciót mutat az adott alapanyagra.

Épp ezért kiemelten fontos, hogy kövessük figyelemmel az aktuális hozzátáplálási ajánlásokat és trendeket, kérjük ki védőnőnk tanácsait és a baba egy éves korára vezessük be az összes allergént, köztük a tejtermékeket, tejkészítményeket és hőkezelt formában a tejet is.

Miért érdemes tejet és tejtermékeket fogyasztani?

A tej és tejtermékek napjainkban szinte közellenségnek számítanak, miközben ennek az ételcsoportnak a fogyasztása is számos előnnyel jár a kicsik és nagyok számára egyaránt. Trendek ide vagy oda, nem szabad elfelejtenünk, hogy a vegyes-változatos étrend fenntartása az egészséges élet alapja! 

Legyen tejtermék a baba (és a család) étrendjében, mert

✅ a tej komplex, teljes értékű és optimális ásványi anyag összetételű élelmiszer;

✅ olyan fontos vitaminokat és ésvényokat tartalmaz, mint a tejfehérje, a kalcium, a kálium, a tejcukor, a D-vitamin vagy az emésztést is támogató probiotikumok;

✅ a tejtermékekben található zsírok elősegítik a zsírban oldódó vitaminok felszívódását;

✅ a tejtermékek hozzájárulnak az immunrendszer erősítéséhez és a csont- illetve izomtömeg növeléséhez;

✅ a tejtermékek ízletes, izgalmas, jól variálható és alacsony szénhidráttartalmú hozzávalói a kis étkezéseknek, de akár a főfogásoknak is.

A tejtermékek bevezetésével a baba egyre többször eheti ugyanazt, amit a család többi tagja, így egyszerűsödik a menü tervezése és a napi logisztika is. Hosszú távon időt és energiát spórolunk, így a baba- és családkompatibilis fogások elkészítésének hála több figyelmet tudunk fordítani a kicsire, a háztartásra, önmagunkra vagy egymásra.

Olyan tejtermékeket tartalmazó receptekre vágysz, melyek a család apraja-nagyját lenyűgözik majd? Ismerd meg a ManóMenü receptgyűjteményét és válaszd ki kedvenceiteket!

Tejtermékek bevezetése – hozzátáplálás szabályai

Mielőtt elkezdenénk bevezetni a tejtermékeket a kicsi étrendjébe, fontos tisztázni a hozzátáplálás szabályait, melyeket aztán minden ételcsoport esetében bátran alkalmazhatunk.

  • Tegyünk különbséget a közvetett és közvetlen kóstolás között!

    Az új ételcsoportok bevezetésénél mindig figyeljünk arra, hogy az újdonságot elsőként kis mennyiségben, közvetett módon, akár hőkezelve kínáljuk a babának. A joghurtból például először egy kiskanálnyi mennyiséget keverjünk el a már megszokott délelőtti gyümölcspürében vagy kásában. Figyeljük a reakciókat! Ha a kicsinél nem jelentkezik bőrtünet, nyugtalanság vagy emésztési panasz, folytathatjuk az allergén bevezetését és idővel már akár közvetlen módon, kis étkezésre fogyasztott natúr joghurttal is próbálkozhatunk.
  • Fokozatosan növeljük az új étel mennyiségét!

    Egy-egy új allergén bevezetésére minimum két-három hetet szoktunk javasolni, mert ennyi időre van szükség ahhoz, hogy a fokozatosság elvét követve szoktassuk hozzá a kicsit az új ízhez, illetve állaghoz, alapanyaghoz. Legyen szó natúr joghurtról, kefirről vagy éppen túróról, sajtról, fontos, hogy elsőként mokkáskanálnyi vagy kiskanálnyi mennyiséggel indítsunk és lassan jussunk el a teljes étkezés adott alapanyaggal történő kiváltásáig. Így biztosíthatjuk, hogy gyermekünk szervezete adaptálódik az allergénhez és az ételcsoport a továbbiakban sem okoz problémát.
  • Egyszerre csak egy újdonságot vezessünk be!

    Természetes, hogy szülőként a legjobb minőségű, változatos étrendet szeretnénk biztosítani gyermekünknek. Fontos tudnunk azonban, hogy a hozzátáplálás szabályainak áthágása problémát okozhat. Nem mintha a kicsi gyomra ne tudna egyszerre többféle ételcsoporttal is ismerkedni!

    A gond sokkal inkább az, hogy ha egyszerre több különféle alapanyaggal is kísérletezünk, egy esetleges allergiás reakció esetén nem tudjuk majd, pontosan melyik allergén ludas a tünetekért.
  • Rögzítsük az elfogyasztott mennyiségeket és a baba esetleges reakcióit a hozzátáplálás első évében!

    Sokat segíthetünk önmagunknak – és allergiás reakció esetén a babánknak, valamint a kezelőorvosnak -, ha a kicsi első életévében táplálkozási naplót vezetünk az általa elfogyasztott élelmiszerekről és azok tapasztalt hatásairól. Így mindig pontosan tudjuk majd, mely ételek, milyen mennyiségben és mértékben okoztak gondot a gyerekeknek.
  • Próbáljunk ki többféle márkát, de törekedjünk a cukormentes, természetes alapanyagokból készült termékekre!

    Bár a babáknak is megvannak a maguk jellemzői – pl. hogy alapvetően előnyben részesítik az édes ízeket, szeretnének mindent taktilisen is érzékelni, vagy hogy evolúciós okokból bizalmatlanok az újdonságokkal szemben -, nem minden kisbaba egyforma. Épp ezért ha a kicsi elutasít egy-egy tejterméket, nem szabad azonnal feladni!

    Érdemes lehet néhány nappal, vagy héttel később újra próbálkozni az adott ételtípussal, de egy másik márka azonos terméke is jó választásnak bizonyulhat. Nyugodtan kísérletezzünk kedvünkre a joghurt, a kefir, a tejföl vagy a sovány sajtok bevezetése során, csak arra figyeljünk, hogy a kicsinek kínált finomságok ellenőrzött körülmények közül, cukormentes, a természeteshez leginkább közel álló ízben érkezzenek.

+1. Ne együk meg a maradékokat!

Ritkán beszélünk róla, de a hozzátáplálás legnagyobb veszélye nem is feltétlenül a babára, sokkal inkább az anyukára leselkedik és túlevésnek hívják. Rendkívül gyakori ugyanis, hogy a babák első évében nemcsak a kicsi, hanem a kismama is gyarapszik, hiszen a kezdeti időszakban a hozzátáplálással rengeteg maradék keletkezik. Teljesen természetes, hogy a sokszor drága és minőségi alapanyagokból készült házi finomságokat nem akarjuk a kukába tenni, de ha napi három-négy plusz étkezést iktatunk be a kicsi után, gyorsan ránk kapaszkodnak a nemkívánatos kilók.

Mikortól adható tej és tejtermék a babának?

Tudnunk kell, hogy a különféle tejtermékek- a joghurt, a kefir, a tejföl, a lágy és kemény sajtok, a krémsajtok, a túró -, a tejkészítmények és maga a tej a termékek eltérő összetétele miatt szakaszosan, különböző életkorban vezethetők be.

Töltsd le a ManóMenü weboldalról az ingyenes Hozzátáplálási naplót és tartsd mindig szem előtt a benne található ajánlásokat!

Sokak édesanyában felmerül, hogy vajon szükség van-e a laktózmentes, bio-organikus, illetve zsírszegény tejtermékek előnyben részesítésére. Szakmai véleményünk szerint akkor indokolt ezeket a speciális élelmiszereket választani, ha a családban ismert allergia vagy ételérzékenység áll fenn és valamely családtag maga is ezeket fogyasztja. Minden más esetben válasszunk ellenőrzött körülmények közül érkező, teljes értékű és hagyományos tejtermékeket, melyek segítik a kicsi adaptációját az új összetevőkhöz és ízekhez!

A joghurt bevezetése a baba étrendjébe

A natúr, cukormentes és gyümölcsmentes joghurt az első olyan tejtermék, amit biztonsággal bevezethetünk a baba étrendjébe már a hatodik-hetedik hónapban. Kezdjük kis mennyiségekkel! Elsőként keverjünk egy mokkáskanálnyi natúr joghurtot a kicsi valamelyik ételébe és ha a következő huszonnégy órában nem tapasztalunk kedvezőtlen tüneteket, következetesen folytassuk a mennyiség növelését egy héten át! 

Idővel a közvetett – főzött, sütött ételekbe illesztett vagy pürékbe kevert – fogyasztást felválthatják a joghurt alapú étkezések.

A kefir bevezetése a baba étrendjébe

A joghurthoz hasonlóan a kefir bevezetése is a hatodik és nyolcadik hónap közötti időszakban, hasonló módon történhet. A kissé fanyarabb ízvilágú kefir sok baba kedvence, ezért mindenképpen érdemes vele főzelékekben, de akár kásákban és idővel önmagában is próbálkozni.

Hogyan vezessük be a túrót és a tejfölt a baba étrendjébe?

A túró és a tejföl bevezetése a baba étrendjébe a kilenc-tizedik hónap környékén, elsősorban közvetett módon, hőkezelve ajánlott. Keverhetjük a túrót és a tejfölt a babacsinta vagy a kelt gofri hozzávalói közé, vagy dúsíthatjuk velük a házi tészták receptjét.

Sajtok és hozzátáplálás

A sajtok elkészítésének alapja ugyan a folyékony tej, a hosszadalmas és sok lépésből álló előállítási folyamat következtében azonban a késztermék már a hozzátáplálás korai szakaszában is biztonsággal adható. Fogyasztása nemcsak az ízek sokfélesége miatt erősen ajánlott, hanem azért is, mert koncentrált mennyiségben tartalmaz különféle ásványi anyagokat.

Fontos tudni azonban, hogy egy éves kor alatt a camembert-sajtok, valamint a nemespenészes sajtok, illetve a rúzzsal oltott sajtok egyáltalán nem, három éves kor alatt pedig csak alapos és körültekintő hőkezelést követően, az ömlesztett sajtok pedig semmilyen formában nem ajánlottak!

Mikor kerüljön sor a tej bevezetésére?

A tej, a tejszín és a kemény sajtok bevezetése először hőkezelve, ételekhez adagolva a tizenegyedik-tizenkettedik hónap környékén esedékes. Később az életkor előrehaladtával ezek az alapanyagok egyre nagyobb teret kaphatnak a baba étrendjében és idővel akár tejbegríz, kakaó vagy rántott sajt is készülhet nekik. 

Tudni szeretnéd, hogy pontosan hogyan csináld? Hallgasd meg a ManóMenü podcast adását, melyben Ambrus Évi és Abonyi Orsi dietetikus vitatták meg tapasztalataikat a tej és a tejtermékek bevezetése kapcsán.

ALAPANYAG KISOKOS