Hozzátáplálás kezdete – alma a babáknak

Sokak nagy kedvence, az alma szezonja köszönt be ősszel, érdemes hát ebből az ízletes és vitamindús csemegéből jócskán beraktároznunk a téli időszakra! Kisgyermekes családokban gyakran kifejezetten jól fogy ez a gyümölcs, hiszen sok esetben az először bevezetett ételek egyike.

De mit is érdemes tudnunk az almáról? Milyen fajták kaphatóak itthon, és milyen alapvető ételeket készíthetünk belőlük?

“Mindennap egy alma az orvost távol tartja” – bölcselkedik a mondás, nem is alaptalanul!
Hiszen ez a szuper gyümölcs tele van rostokkal, C és B6 vitaminnal és antioxidánsokkal. Noha a pontos lista az alma fajtájától függően eltérő lehet, egy biztos: válasszuk bármelyiket is, az egészségünk szempontjából biztosan nem nyúlunk mellé, hiszen a rendszeres almafogyasztással támogathatjuk immunrendszerünket, óvhatjuk bőrünk egészségét és elősegíthetjük emésztőrendszerünk megfelelő működését.

❗️ Fontos azonban tudnunk az almáról, hogy a magja természetesen előforduló cianidot tartalmaz, így megnövekedett fogyasztása mérgezéshez vezethet. (Ritkán egy-két kósza mag természetesen nem okoz gondot.)


❗️ Szintén lényeges, hogy a gyümölcsöt alaposan mossuk meg, mert felülete gyakran peszticidekkel kezelt. (Ha tehetjük, részesítsük előnyben a vegyszermentes gyümölcsöket!)

Hozzátáplálás kezdete – alma a babáknak

Noha az alma már a hozzátáplálás kezdetekor bevezethető, figyelnünk kell egy-két fontos részletre:

  • Sajnos ez a gyümölcs kifejezetten a fulladásveszélyes ételek közé tartozik, ezért a kicsik első életévében érdemes leginkább hámozva és párolva, pürésítve, vagy apróra reszelve tálalni.
  • Arra a későbbiekben is figyeljünk, hogy csakis megfelelő méretre szeletelt, keményebb héj esetén megpucolt és magmentes almát kínáljunk csemeténknek!
  • Magas cukortartalma miatt nem ajánlott az alma levének kínálása sem legalább az első életév betöltéséig (bár az én személyes véleményem szerint érdemes a gyümölcslevekkel minél tovább várni).

Jó hír azonban, hogy az alma nem tartozik az allergén ételek közé, noha parlagfű allergiánál, vagy orális allergiás szindrómában szenvedőknél előfordulhat érzékenység erre a gyümölcsre is. Mint minden étel bevezetését, az almáét is érdemes apránként, kis adagokban kezdeni!

Hogyan kínáljuk az almát a hozzátáplálás kezdetén?

Párolt alma: a legbiztonságosabb és legkönnyebben fogyasztható verzió a párolt alma. Ezt úgy készítheted el, hogy meghámozod az almát, majd kis darabokra vágod, és kevés vízben párolod addig, amíg megpuhul. Ezután villával pépesítheted vagy turmixolhatod, hogy sima pürét kapj. Így könnyen nyelhető és emészthető a baba számára.

Reszelt alma: ha a gyermeked már megszokta a pürés állagot, fokozatosan kínálhatod reszelt formában is. Ehhez válassz érett, lédús almát, és finom reszelőn reszeld le. A reszelt alma apróbb darabokra esik szét, így akár pürékbe is belekeverheted, esetleg babacsintába is belesütheted.

Sült alma: A sült alma édesebb és még lágyabb lesz, ami a babák számára nagyon vonzó lehet. Süsd meg az almaszeleteket a sütőben, és pürésítve magában vagy más pürékbe, ételekbe keverve is kínálhatod.

BLW módszer (Baby-Led Weaning): ha a baba BLW módszer szerint kezdi a hozzátáplálást, kínálhatsz neki egész meghámozott almát, amelyet meg tud fogni és rágcsálhat. Fontos, hogy az alma puha legyen, hogy ne okozzon fulladást. Adhatod szeletekben, ez esetben nagyon-nagyon vékony szeletet vágj, célszerű lehet például zöldséghámozóval szeletet vágni a gyümölcsből.

Nyersen adjuk az almát vagy inkább hőkezelve?

A nyers alma fogyasztása több előnnyel jár, mivel magas a vitamin- és rosttartalma, de a hozzátáplálás kezdetén érdemes óvatosan kínálni. Íme néhány fontos szempont a nyers és hőkezelt alma kapcsán:

Nyers alma hatása:

  • gazdag rostokban, ami segít a baba emésztésében, de a túl sok rost okozhat hasfájást vagy puffadást az érzékenyebb gyomrú babáknál.
  • magas C-vitamin-tartalmú, ami támogatja az immunrendszert.
  • keményebb állagú, és rágás nélkül nehéz a babának megbirkózni vele, ami fulladásveszélyt is jelenthet. Ha nyers almát kínálsz, mindenképp reszeld le, így elkerülheted a fulladásveszélyt.

Hőkezelt alma előnyei:

  • A párolt vagy sült alma puhább és könnyebben emészthető, ami ideális a hozzátáplálás kezdetén.
  • A hőkezelés során a rostok puhává válnak, így kevésbé terhelik meg a baba gyomrát, csökkentve a puffadás és a hasi diszkomfort esélyét.
  • pépesíthető, így elkerülhető a fulladásveszély, és könnyebben lenyelhető a baba számára.
  • az alma édesebbé válik, ami még vonzóbbá teheti a babának.

Melyik almafajtát válasszuk?

Melyiket válasszam? Alma kisokos következik!

 Tudtátok, hogy a világon több ezer almafajta létezik? Közülük több tucat nálunk is kapható. A különböző ízvilág és állag miatt azonban nem mindegy, hogy melyiket mire használjuk! Összeszedtem Nektek az itthon legelterjedtebb almafajokat:

  Gála: Piros, illetve sárga színekben pompázó fajta, vele találkozhatunk leggyakrabban a boltokban, és a piacokon. Kásás, lédús, édeskés alma, amely önmagában, de főzve, vagy párolva is finom. Pitébe nem való, hiszen nagyon sok a nedvességtartalma!

  Idared: Szintén egy közismert fajta, a Gálával szemben azonban nagy és teljesen piros. Nem túl édes, nem túl savanyú, lassan puhul, de nyomódásra, ütődésre érzékeny fajta. Rendkívül sokoldalúan felhasználható, remek választás pitékhez, szószokhoz, kompótokhoz, de akár almalének is.

  Jonatán: Talán a legismertebb hazai termesztésű fajta, bár mára már ritkábban látni a polcokon. Színe sárgás-pirosas, húsa lédús, íze egyszerre édes és fanyar. Eléggé lédús fajta, ezért sütésre nem feltétlenül a legalkalmasabb.

  Golden Delicious: Az egész világon népszerű, sárgászöld színű, édeskés ízű alma. Héja vastagabb, ezért sokan meghámozzák. Sajnos könnyen barnul, pitébe viszont remek választás!

  Jonagold: A Golden Delicious és a Jonatán szerelemgyereke: ennek megfelelően sárgás-pirosas színe van. Jellegzetes illatú, íze savanykás-édes, húsa lédús. Kiváló alapanyag sütéshez-főzéshez, de tehetjük salátákba, desszertekbe, szószokba, és sajtok mellé is felszolgálhatjuk.

  Granny Smith: Az igazi zöldalma. Kemény, roppanós, savanykás ízű alma, héja viaszos. Nem barnul hamar és sokáig eláll. Igazi friss, üde gyümölcs, kiváló magában, vagy akár salátákba kockázva is. Remek választás a rétesekhez is.

  Starking: Jellegzetes alakjáról könnyen felismerhető fajta: alul apró kis “púpjai” vannak. Színe sötét, inkább bordós jellegű, alakja kissé nyújtott, nem gömb formájú. Édes, zamatos, nem túl leves gyümölcs, de húsa kásásodásra hajlamos, ezért sütéshez nem ajánljuk.

  Pink Lady: Egyre népszerűbb és elterjedtebb fajta, amely rózsaszínes, pöttyös színezetével méltó a nevéhez. Húsa ropogós, de nem túl kemény, szaftos, enyhén savanykás. Rendkívül sokoldalúan felhasználható a konyhában, de sajnos itthon nem termeszthető, ezért elég drágán lehet hozzájutni.

Hozzátáplálás kezdetén a próbálkozzatok a Gálával, a Jonagolddal vagy Golden Delicioussal.

Tipp: Az alma remek természetes édesítő, így rengeteg receptben használhatjuk a cukor helyettesítőjeként. Próbáld ki az alábbi receptet ➡️ almaszósz.


Túl sok almaszószt készítettél? Semmi probléma. Az LFGB minősítéssel rendelkező ManóMenü szilikon pürétartók remek segítséget nyújtanak a kisebb porciók – akár az almaszósz – fagyasztásában! Keresd a ManóMenü webshopban! ➡️ shop.manomenu.hu/fagyasztás

Ha további kérdésed van gyermeked táplálásával kapcsolatban, keresd szakértőinket: ManóMenü/tanácsadás-oktatás

Forrás:

https://hu.monarkinsulation.com/9388-50-varieties-of-apples-with-photos-and-descriptions.html

https://pullulo.hu/alma-fajtak-fajtaleiras

manomenu.hu/szezonalis-finomsagok-alma

Bolarinwa, IF, Orfila, C., Morgan, MR (2015).  
Amygdalin meghatározása almamagban, friss almában és feldolgozott almalevekben . Élelmiszerkémia, 170, 437–442. DOI:10.1016/j.foodchem.2014.08.083. Letöltve: 2021. április 1.

Muluk, NB, Cingi, C. (2018). 
Orális allergiás szindróma .  
American Journal of Rhinology & Allergy , 32(1), 27–30. DOI: 10.2500/ajra.2018.32.4489. Letöltve: 2020. augusztus 14

ALAPANYAG KISOKOS