Gesztenye bevezetése a babák étrendjébe

Ki ne emlékezne a sütőben sült finom gesztenye illatára, ami belengi a lakást egy már kicsit csípősebb őszi estén? A szelídgesztenye az ősz igazi slágere, és már egészen pici kortól bevezethető. Íze semleges, édeskés, állaga puha, könnyen emészthető. Gyümölcsökkel igazi babacsemege.

Legkönnyebben a boltokban vagy piacon juthatunk hozzá, de akár utcán is vásárolhatunk tűzön sütött gesztenyét, ennek is megvan a maga hangulata, amikor az ember leül a városban egy padra a gyerkőccel, és pár percig gesztenyét eszeget. Ha boltban vásárolod elsősorban a Magyar és Olasz származásút válaszd, sajnos a többi íze nem finom.

Egészséges a gesztenye a babák számára?

Igen. A gesztenye antioxidáns hatású, jelentős az E vitamin tartalma, gazdag B1-, B2- és B6- vitaminokban, illetve meglepő módon magas a C-vitamin tartalma, kiváló energiaforrás. Említésre méltó még a nátrium, kálium, kalcium és foszfor tartalma. Zsiradékot nyomokban, koleszterint pedig egyáltalán nem tartalmaz ez a gyümölcs. Magas az élelmi rost tartalma is, bővelkedik lassan felszívódó szénhidrátokban. Nyugodtan fagyasztható, így egész évben el tudjuk tárolni, majd kiolvasztás után elkészíteni és fogyasztani. A friss gesztenyét viszont ne hagyjuk 1-2 napnál tovább állni, mert kiszárad, és élvezhetetlen lesz.

Különlegessége, hogy lisztet is készítenek belőle. Gesztenyelisztet gyakran használnak lisztérzékenyek vagy gluténmentes étrendet követő emberek, mivel nem tartalmaz glutént. A gesztenyeliszt gazdag tápanyagokban, például rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban. Gyakran használják sütemények, kenyerek és péksütemények készítéséhez is. Azonban a gesztenyelisztnek intenzív íze van, amely hatással lehet az elkészült ételek ízére is.

Gesztenye bevezetése a babák étrendjébe

Noha a gesztenyét akár már 6 hónapos kortól bevezethetjük a baba étrendjébe, ritka esetekben előfordulhat rá allergiás reakció; leginkább a latexre, vagy a nyírfapollenre érzékenyek között.
Szintén fontos, hogy megfelelően készítsük el a babának, hiszen ha nem eléggé puha és krémes az állaga, fulladást is okozhat!

A legjobb, ha házilag magunk pürésítjük a gesztenyét. Ha azonban a bolti massza, vagy gesztenyekrém mellett döntünk fontos ellenőrizni a termék címkéjét az esetleges hozzáadott összetevők, például cukor vagy tartósítószerek tekintetében, különösen, ha babáknak vagy kisgyerekeknek szeretnénk például gesztenyepürét adni.

Ha gesztenyepürét vásárolsz a gyermekednek, győződj meg róla, hogy az csak tiszta gesztenyét tartalmaz, és nincsenek benne adalékok vagy allergének.

Gesztenye elkészítése otthon

Kedvet kaptál egy jó kis gesztenyés recept kipróbálásához? Készíts el otthon a fő alapanyagot 🙂

Sült gesztenye készítése:
Áztasd be egy órára hideg vízbe, majd éles késsel vágj keresztet a héjába, ügyelve arra, hogy a gyümölcsöt ne sértsd meg, csak a héjat vágd át. Helyezd sütőpapírra, vagy környezetkímélőbb megoldásként választva sütőlapra, majd 180 fokra előmelegített sütőben süsd addig, amíg a bemetszések helyén szét nem nyílik, ez körülbelül 1 óra.
Fogyasztás előtt hagyd kihűlni, majd hámozd meg.
Könnyebb hámozni, ha a sütés után egy textilbe csomagolod, míg kihűl.

Ha inkább főzni szeretnétek, úgy is el lehet készíteni: egy lábas hideg vízbe tegyétek bele a szelídgesztenyét, kb 20 perc főzés után kész is. Főzés esetén az edény elszíneződhet.

A megmaradt gesztenyét (akár pürésítve is) el lehet tenni fagyasztóba, pár hónapig felhasználható.

A főtt és sült gesztenyéből készíthetünk desszerteket, tölteléket és köretet, édes és sós ételeket is kiegészít. Klasszikus desszert a gesztenyepüré, torták töltelékeként kiválóan helytáll, palacsinta is tölthető vele, rolád, mousse, keksz és tiramisu formájában ízletes fogás, amiket gyerekeknek is adhatunk. Szaloncukor formájában különleges gasztroajándékot kreálhatunk a gyerekekkel együtt.

A húsokat különlegessé teszi, főleg szárnyasok mellé ajánlott, de kiegészíti a gombás ételeket, leveseket, mártásokat egyaránt.

A gesztenye főként és leggyakrabban az ünnepi időszakban kerül fókuszba, sok más szezonális alapanyag mellett. Az ünnepi időszak előtt célszerű pár alapanyagot bevezetni, ha már gyermeked ott tart a hozzátáplálásban. Az alábbi blogbejegyzésemben olvashatsz erről: ManóMenü/Karácsonyi alapanyagok a hozzátáplálásban

Ha további kérdésed van gyermeked táplálásával kapcsolatban, keresd szakértőinket: ManóMenü/tanácsadás-oktatás

Prémium minőségű termékeinket itt találod: shop.manomenu.hu

Forrás:

babyment.com/nutrition/safe-to-eat.php?food=Chestnut

mapetiteassiette.com/en/tous/la-chataigne-pour-bebe/

ALAPANYAG KISOKOS