A csecsemők első fogainak megjelenése általában örömteli esemény, de ezzel együtt kihívásokat is jelenthetnek. Nézzük meg miként segíthetünk kicsinyünknek a fogápolás terén.
A tejfogak szerkezete különbözik a maradandó fogakétól. A tejfogaknak vékonyabb az emelkedése, mivel kevesebb dentin tartalma, mint a csontfogaké. A tejfogak általában lágyabbak és kisebbek is, mint a maradandó fogak, viszont a tejfogaknak speciális szerepük van abban, hogy segítsék a helyes beszéd kialakulását, valamint térközt tartsanak a maradandó fogak számára.
Ezek a kisebb méretű fogak fontosak az ételek rágásában és az egészséges maradandó fogazat fejlődésében, így fontos gondoskodni róluk már csecsemő kortól.
Mikor kell elkezdeni a gyermekeknél a fogápolást?
Mivel a tejfogak épségét nehezebb megőrizni, minden édesanyában felmerül a kérdés, mikor érdemes/kell elkezdeni a baba fogainak ápolását, hogy minél hosszabb ideig épek maradjanak.
A fogak áttörése előtt is érdemes az ínyt áttörölni egy tiszta textilpelenka segítségével, az étkezések után, az első tejfogak megjelenését követően pedig, kezdetét veheti a rendszeres fogápolás. Ez azért is tűnik jó módszernek, hiszen a baba, már nagyon korán megszokja, hogy bizony “matatunk” a szájában, így nem lesz neki idegen az igazi fogápolási rítus bevezetése.
Eleinte próbálkozhatunk ujjra húzható babafogkefékkel, vagy tanulófogkefékkel (ez egyébként a fogzási fájdalom csökkentésében is nagy segítségünkre lehet), majd térjünk át kifejezetten életkornak megfelelő méretű, puha sörtéjű gyermekfogkefére.
Rengeteg színes vidám, különböző formájú, színű, és mesehőssel ellátott gyermekfogkefe megtalálható a boltok polcain, ami segítségünkre lehet a fogmosás játékos megkedveltetésében.
Természetesen ehhez elengedhetetlen a személyes példamutatás is! Minél többet látja gyermekünk, hogy fürdés után vagy lefekvés előtt mi is megmossuk a fogunkat, úgy lesz neki minél természetesebb ez a feladat.
Eleinte leginkább rágcsálni fogja babánk a fogkefét, ezért a sörték állapotát minden használat előtt ellenőrizd! Legalább 3 havonta cseréljük gyermekünk fogkeféjét.
A tejfogakat érő hatások
A babák és kisgyermekek tejfogai nehezebben tarthatók épségben több okból is:
- Általános érzékenység: a tejfogak általában érzékenyebbek és kevésbé ellenállóak mint a maradandó fogak, így gyakoribb a fogszuvasodás veszélye ahogy a sérüléseké is.
- Helyes fogápolás hiánya: a szülőknek gondoskodniuk kell arról, hogy a kicsik fogait megfelelően ápolják, beleértve a megfelelő fogmosási technikák megtanítását is. A helytelen vagy hiányzó fogápolás szintén hozzájárulhat a fogszuvasodás kialakulásához.
- Táplálkozás: a tejfogak épségének megőrzése szempontjából fontos a megfelelő táplálkozás. A túlzott cukorfogyasztás és a fogszuvasodást okozó ételek, italok fogyasztása növelheti a problémák kockázatát.
- Fogzás időszaka: mikor a babák fogzanak, gyakran rágással próbálják enyhíteni a fájdalmukat. Az ebben az időszakban alkalmazott megfelelő rágóeszközök segíthetnek, hogy ne más tárgyakat próbáljanak megrágni, mert az károsíthatja a fogakat.
A fogápolási szokások: ha a szülők korán elkezdik a fogápolásra való nevelést, a gyermekek később is könnyebben elfogadják és megértik a helyes fogápolási gyakorlatokat. A fogazási időszak kihívásokkal teli lehet, de megfelelő fogápolással és odafigyeléssel a szülők sokat tehetnek az egészséges tejfogak épségének megőrzése érdekében.
Mi a tejfogak szuvasodásának legfőbb okozója? Hogyan előzhetem meg?
Fontos tudni, hogy a tejfogak szuvasodása sokkal gyorsabban alakul ki, mint a felnőttkori fogszuvasodás. Az ép tejfogak meglepően rövid idő alatt szinte teljesen elpusztulnak, a szuvasodás pedig gyorsan terjed és egyik fogról a másikra vándorol.
A leggyakoribb oka a fogszuvasodásnak a cukor, a cukor tartalmú italok, gyümölcslevek, nyalókák, csokoládé, gumicukor, stb. Minimálisra kell csökkenteni ezeket az élelmiszereket a gyermek étkezésében. A szuvas tejfogak kezelése nagyon nehéz feladat, ezért a kulcs a megelőzést!
Mikortól lehet fogkrémet használni?
Sok tévhitet olvashatunk a fluorid káros hatásairól, viszont azt tudnunk kell, hogy a fluoridnak lokálisan (fogkrém formájában) alkalmazva jelentős szerepe van a fogszuvasodás megelőzésében.
Természetesen választhatunk fluoridmentes gyermekfogkrémet is, de fontos, hogy bármelyik változatot használjuk is, az első időkben (míg nem tudja kiköpni) csak vékony filmrétegszerű mennyiséget tegyünk a sörtékre.
Meddig kell szülői segítség a fogmosáshoz?
Általában a kisgyermekek kezdetben nem rendelkeznek a szükséges kézügyességgel és önállósággal ahhoz, hogy teljesen egyedül megfelelően megmossák a fogukat. A fogmosás során a szülők segíteni tudnak a gyermeknek, hogy elsajátítsák a megfelelő technikát, hogy a fogak minden része alaposan meg legyen tisztítva.
A fogmosáskor a szülői segítség időtartama egyénenként változhat, de általánosságban elmondható, segítség mindaddig szükséges, amíg a gyermek képes maga megfelelően és hatékonyan elvégezni a feladatot.
A pontos időtartam változhat attól függően, hogyan fejlődik a gyermek fogápolási szokása, készségei és önállósága. Általánosságban elmondható, hogy 6-7 éves kor körül már sok gyermek képes önállóan fogat mosni, de még mindig szükség lehet szülői ellenőrzésre és segítségre.
Mikor érdemes először fogorvoshoz menni?
Ha nincs egyéb panasz, akkor körülbelül 3 éves kor az, amikor először érdemes megismertetni a fogorvossal gyermekünket. Így könnyebben megbarátkozik a rendelői környezettel, és később pedig nagyobb örömmel látogat vissza, hiszen pozitív volt az első élménye.
Ha további kérdésed van gyermeked táplálásával kapcsolatban, keresd szakértőinket: ManóMenü/tanácsadás-oktatás
Prémium minőségű termékeinket itt találod: shop.manomenu.hu
Forrás:
manomenu.hu/blog/fogápolás megkezdése
anchoragedental.com.au/importance-of-oral-hygiene-and-dental-care-for-kids