A tojás bevezetése a babák étrendjébe

A gyermekek táplálkozása kulcsfontosságú tényező fejlődésük során, és a hozzátáplálás során fontos mérföldkő a szilárd ételek bevezetése, beleértve a tojást is. A tojás gazdag tápanyagtartalommal rendelkezik, és kiváló forrása az esszenciális fehérjéknek, vitaminoknak és ásványi anyagoknak, amelyek elengedhetetlenek a kisbabák egészséges fejlődése szempontjából.

A tojás bevezetése a babák étrendjébe

A tojás bevezetése a babák étrendjébe

Bizonyára tudjátok, hogy régebben az volt a javaslat, hogy először csak a sárgáját kínáljuk a babáknak, majd a fehérjét fokozatosan, de csak egy év felett. Korábban azt gondolták, hogy a magas allergiás potenciál miatt célszerű késleltetni a tojás bevezetését, de a legújabb kutatások alapján ez a gyakorlat megváltozott.

Az új ajánlások szerint az egész tojást a gyermek 6.-8. hónapos korában célszerű bevezetni.

Mikor tojást kínálsz a babádnak, minden esetben győződj meg arról, hogy a tojás minden része teljesen megfőtt, megsült. Ennek oka, hogy a tojás tartalmazhat szalmonellát, mely egy olyan baktériumot, amely élelmiszer eredetű megbetegedést okozhat a bélrendszerben. De a szalmonella hő hatására elpusztul, a megfelelő főzés, sütés után – azaz minimum 70 fok hőmérséklet az étel minden részében – biztonsággal adhatod a csemetédnek.

Soha ne használj repedt vagy piszkos tojást, mert ez növelheti az élelmiszer-eredetű betegségek kockázatát.

Hogyan célszerű bevezetni a tojást a babák étrendjébe?

Nagyon fontos a megfelelő hőkezelés (főzd meg vagy süssd meg) és kis mennyiséggel kezdd el a kóstoltatást.

Ha először kínálsz tojást a babának, ajánlatos egy kis adag jól megfőtt tojással kezdeni. Az első harapás után figyeld a gyermekedet, hogy mutatja-e allergia vagy érzékenység jeleit. Ha 5-10 perc elteltével jól tolerálja, a maradék tojást a baba szokásos etetési ütemével kínálhatod. Ezután fokozatosan lehet növelheti a tojás mennyiségét a következő néhány adag során.

Bevezetés után javasolt a szokásos allergéneket, köztük a tojást is rendszeresen az étrendben tartani. A közelmúltban végzett tanulmányok azt mutatják, hogy egy főzött tojás kb harmada hetente, elegendő a tojással szembeni tartós tolerancia eléréséhez.

Egyes babáknál még a legkisebb mennyiségű tojás is súlyos reakciókat válthat ki. Az allergiás reakciók közé tartozik a nyűgösség, letargia, könnyező szem, csalánkiütés, kiütések, viszketés, arcduzzanat, sípoló légzés, köhögés, hányás, hasmenés és gyomorgörcs. Ha van valamiféle allergiás enyhe reakció, ne adj nekit többet és további útmutatásért forduljatok gyermekorvoshoz. Ha a reakció súlyos és/vagy a csecsemőnek légzési nehézségei vannak, vagy szokatlanul letargikusnak tűnik, azonnal hívd a segélyszolgálatot, mert a baba anafilaxiás sokkot kaphatott.

A családban előforduló ételallergia általában nem ok a tojás bevezetésének elhalasztására. Ha azonban a babának súlyos ekcémája vagy más, már meglévő ételallergiája van, fokozott a tojásallergia kockázata. Ha ez a te csemetédre is vonatkozik, forduljatok gyermekorvoshoz a tojás bevezetése előtt, mert javasolhat allergiatesztet és/vagy felügyelt tojás bevezetést az allergológus rendelőben. Ha úgy gondolod, hogy babád allergiás lehet a tojásra, kérj időpontot egy gyermek allergológushoz.

Végül, a tojás az élelmiszerfehérje által kiváltott enterocolitis szindróma, más néven FPIES ismert kiváltója. Az FPIES egy késleltetett allergia az élelmiszer-fehérjékre, ami hirtelen fellépő, ismétlődő hányást és hasmenést okoz, amely néhány órával a bevétel után kezdődik. Kezelés nélkül a reakció jelentős kiszáradáshoz vezethet. Szerencsére a korai életkorban jelentkező FPIES-t általában kinövi, mire a gyermek eléri a 3-5 éves kort

Akkor érdemes a tojást bevezetni, ha már pár zöldséget, gyümölcsöt eszik a baba, tehát semmi képen sem tojással kezdjünk.

Nem fontos főtt tojással kezdeni. Bevezetheted pl babacsintával, tésztával vagy akár bundáskenyérrel is. Ennek a módszernek az a lényege, hogy belefőződ vagy sütöd valamibe az egész tojást és úgy kóstoltatod. Ha nincs panasz, nincs allergiás tünet, akkor heti 2 db tojás kaphat, több alkalomra elosztva.

Mindig bizonyosodj meg róla, hogy a tojást alaposan megfőzted vagy megsütötted, hogy csökkentsd az esetleges szalmonellafertőzés kockázatát.

Miért fontos a tojás a babák étrendjében?

A tojás nagyszerű fehérjeforrás, teljes aminosav-profillal és esszenciális zsírokkal rendelkezik, beleértve a telített zsírokat és a DHA-t (egy omega-3 zsírsav) melyek hozzájárulnak a sejtfalak épüléséhez, az agy növekedéséhez és jó hatással vannak a látásra is.

A tojás gazdag egyéb B-vitaminokban és folsavban, szelénben, cinkben és jódban, valamint kis mennyiségű vasat is tartalmaz (a húshoz képest minimális). Végül pedig az egyik legjobb kolinforrás, amely fontos tápanyag az agy és az idegrendszer fejlődéséhez.

A tojássárgája azon kevés táplálékforrások közé tartozik D-vitamin tartalma miatt, amely létfontosságú a csontépítéshez.

A szabadtartású tyúkok magasabb D-vitamin, E-vitamint és omega-3 zsírsavval rendelkező tojást tojnak, mint az ipari állományban nevelt társaik.

A tojás vásárlásakor célszerű megnézni a tojáson lévő betű, illetve számkombinációkat. Az első szám mutatja, az állattartási technológiát. Itt rögtön látható, hogy szabadtartású volt-e tyúk, mert akkor 1-es számmal kezdőik a sor.

A szabadtartású tojást általában magasabb áron kínálják, mint a hagyományos verziót. Költségkímélőbb megoldásként jó választás lehet az omega-3-mal dúsított tojás (a csirkék omega-3-ban gazdag táplálékot kapnak, így a tojás omega-3 tartalma is magasabb).

★Tipp: Kíváncsi vagy, hogy friss-e a tojás, amit fel szeretnél használni? Tölts meg egy poharat vízzel, és tedd bele a tojást. Ha elsüllyed, vagy feláll (de nem lebeg), nyugodtan fogyaszthatjátok. Ha a tetejére úszik, valószínűleg romlott.

Milyen gyakran ehet tojást a baba?

Ha nincs panasz, nincs allergiás tünet, akkor heti 2 db tojás kaphat, több alkalomra elosztva. Pontos mennyiségek a hozzátáplálási táblázatban -> ManóMenü/hozzátáplálási táblázat

A tojás gyakori élelmiszer-allergén?

Igen. A tojásallergia a csecsemőknél az egyik leggyakoribb ételallergia, becslések szerint a gyermekek 2%-a allergiás a tojásra. A jó hír az, hogy a gyerekek 70%-a idővel kinövi a tojás érzékenységet. Míg a régi ajánlás az volt, hogy körülbelül 1 éves korig várni kell a tojás bevezetésével, ma már tudjuk, hogy nem szükséges késleltetni a tojás bevezetését a baba étrendjébe. Az új kutatások szerint a tojással való korai és tartós érintkezés segíthet megelőzni a tojásallergia kialakulását.

Fontos: a tojással egyidejűleg ne kínálj más allergéneket tartalmazó ételeket első alkalommal, hogy könnyen lehessen azonosítani az esetleges allergiás reakciót.

A tojásallergia olyan immunrendszeri reakció, amely a tojásfehérjékre vagy a tojássárgájára adott túlzott válaszként jelentkezik. A tojásallergia panaszai egyénenként változóak, az allergiás érzékenységre és az elfogyasztott tojás részére (fehérje vagy sárgája) tekintettel. A leggyakoribb tojásallergia tünetek a következők lehetnek:

  • Bőrkiütések és viszketés: Az allergia egyik jellemző tünete a bőrön megjelenő kiütések, piros foltok vagy viszketés. Ez lehet az arcon, a nyakon, a kezeken vagy más testrészekeken.
  • Gyomor-bélrendszeri tünetek: Az allergia okozhat hasi fájdalmat, hányást, hasmenést vagy puffadást.
  • Légzési tünetek: Néhány allergiás reakció súlyosabb lehet, és légzési nehézségek, fulladás vagy köhögés formájában jelentkezhet.

A tojásallergia diagnózisa tapasztalati, vagyis a tojás fogyasztását követő tünetek kialakulásán alapszik.

Amennyiben a tünetek összefüggésben állnak a tojást tartalmazó ételek elfogyasztásával: a tojás étrendből való kiiktatása (elimináció) megszünteti a tüneteket, majd az újbóli tojásfogyasztás (provokáció) után a tünetek kiújulnak, a diagnózis felállítható.

Szükség esetén vérvizsgálatra is sor kerül, amely során a vérből immunológiai faktorok meghatározása történik.

Fontos, hogy a tojásallergia tünetei egyénenként változóak. Néhány ember csak enyhe tüneteket tapasztal, míg másoknál súlyosabb reakciók léphetnek fel. Ha gyanítod, hogy gyermekednek tojásallergiája lehet, fontos, hogy orvoshoz forduljatok. Az orvos segíthet diagnosztizálni az allergiát és tanácsot adni az étrend módosításával és a tünetek kezelésével kapcsolatban. Az allergia megfelelő kezelése és a kiváltó okok elkerülése rendkívül fontos az egészségetek megőrzésének érdekében. További információkat az allergén alapanyagokról ebben a blogbejegyzésben találtok: ManóMenü/blog/allergének bevezetése a baba étrendjébe

Recept ajánló – tojásos receptek

A tojás bevezetése a babák étrendjébe kiváló módja annak, hogy fontos tápanyagokhoz juttasd hozzá a kisbabádat. A változatos étrend segíti gyermeked egészséges fejlődését és jó ízlés kialakulását.

Tojásból sokféle étel elkészíthető, illetve tojás felhasználásával sok-sok recept megtalálható a weboldalon. Inspirációként megosztok veletek párat, próbáljátok ki ti is:

egészséges reggeli tojásból mozzarellával

Tojáskrém

Babacsinta

Tojásmuffin

Császármorzsa

Tojásos nokedli

Édesburgonyás pogácsa

Tojásos zöldségpogácsa

A fentebb említett intézkedések segítenek biztosítani, hogy a tojás bevezetése biztonságos és megfelelő módon történjen a babád számára. Mindig legyél türelemmel és figyelj gyermeked reakcióira.

Ha további kérdésed van gyermeked táplálásával kapcsolatban, keresd szakértőinket: ManóMenü/tanácsadás-oktatás

Prémium minőségű termékeinket itt találod: shop.manomenu.hu

Forrás:

sarahremmer.com/baby-led-weaning-with-eggs/

solidstarts.com/foods/eggs

Prescott S, et al. A global survey of changing patterns in food allergy burden in children. World Allergy Organ J 2013  

Sicherer SH et al. Food Allergy: A review and update on epidemiology, pathogenesis, diagnosis, prevention, and management. J Allergy Clin Immunol 2018  

Allen C, et al. Food allergy: Is strict avoidance the only answer? Pediatr Allergy Immunol 2009  

Du Toit G, et al; LEAP Study Team. Randomized Trial of Peanut Consumption in Infants at Risk of Peanut Allergy. N Engl J Med. 2015  

Perkin MR, et al; EAT Study Team. Randomized Trial of Introduction of Allergenic Foods in Breast-Fed Infants. N Engl J Med. 2016  

Roduit C, et al; PASTURE study group. Increased food diversity in the first year of life is inversely associated with allergic diseases. J Allergy Clin Immunol.  

Vighi G, et al. Allergy and the gastrointestinal system. Clin Exp Immunol. 2008  

Élelmiszerallergiával kapcsolatos kutatás és oktatás.  Tojásallergia

American College of Allergy, Asthma & Immunology. (2019). Tojás allergia 

https://www.webbeteg.hu/cikkek/allergia/4276/tojasallergia-tunetei-kezelese

Karsten, H., Patterson, P., Stout, R. és Crews, G. (2010). A-, E-vitamin és a ketreces tyúkok és a legeltetett tyúkok tojásának zsírsavösszetétele .

ALAPANYAG KISOKOS