Sárgarépa a babák étrendjében

Általánosságban elmondható, hogy a répa egy olyan zöldség, melyet sokak kedvelnek: édes, ropogós textúrájú, ami sok gyermek számára vonzó lehet. Emellett a répa nagyszerű táplálkozási előnyökkel is rendelkezik, így sok szülő számára is vonzóvá válhat az étrend részeként.

Azonban, mint minden ételnél, itt is fontos figyelembe venni az egyéni ízléseket és preferenciákat. Vannak olyan gyerekek, akik kevésbé szeretik a répát, és ez teljesen természetes. Fontos az is, hogy a répa bevezetése kis mennyiségekben és türelemmel történjen, és lehetőséget adjunk a gyermeknek, hogy fokozatosan hozzászokjon az új ízhez.

Szórakoztató és kreatív módszerekkel, például a répa reszelésével vagy szeletekbe vágásával, vagy akár más ételekkel párosítva is megpróbálhatjuk növelni a gyermek érdeklődését és elfogadását a répa iránt. Az étkezés körül kialakított pozitív élmények segíthetnek abban, hogy a gyermeked megkedvelje és elfogadja a répát az étrendjében.

Egészséges a répa a gyerekek számára?

Igen. Amellett, hogy nagyszerű rostforrás, a sárgarépa az egyik leggazdagabb növényi alfa- és béta-karotinforrás, amelyek A-vitaminná alakulnak át a szervezetben.  Az A -vitamin kritikus tápanyag a szem fejlődésének elősegítésében, és erősíti immunrendszert is.

Segít szabályozni a test gyakorlatilag minden sejtjének növekedését – az A vitamin fontos tápanyag a csecsemő fejlődésének ebben a szakaszában. A csecsemők alacsony A -vitamin -szinttel születnek, és anyukák étrendjére vagy tápszerére támaszkodva kapnak megfelelő mennyiséget. Amint a csecsemők elkezdik a szilárd ételeket fogyasztani, az A -vitamin táplálékforrásai elengedhetetlenek. Az élénk narancssárga és sárga színű gyümölcsök és zöldségek, valamint a leveles zöldek a legmagasabbak a karotinoidokban. 

Érdekes tények:

a különböző színek különböző növényi tápanyagokat kínálnak a csecsemők fejlődésének támogatására. Például a lila sárgarépa antocianint tartalmaz, amely erős antioxidáns; míg a vörös sárgarépa likopint, szív egészséges működéséhez szükséges antioxidánst tartalmaz.

Teljesítményfokozó, állóképesség-javító oxigenizációs szerepét akár mindennapi sportolás során is hasznosíthatjuk – ugye milyen jól fog jönni ez az információ, mikor már szaladni kell a gyerkőc után?😉

Mikortól adható répa a babáknak?

Mivel nitráthalmozó biztonságosabb ha répát a hozzátáplálás csak 7.-8. hónapjától kínálsz gyermekednek. Attól függően, hogy a hozzátáplálás melyik fázisában vagytok, annak megfelelő állagban kínáld. A hozzátáplálás elején mindenképp főzd puhára vagy párold meg. Később reszelve vagy vékony szeletekre vágva is adhatod babádnak.

Fontos megjegyezni, hogy a sárgarépa nyomokban tartalmazhat nehézfémeket, például ólmot és arzént a talajból (beleértve az ökológiai gazdaságból származó zöldségeket is).

Konyhai felhasználás: A nyers sárgarépa antioxidáns-tartalma magasabb, mint a főtt változaté, a béta-karotin azonban a puha, sült sárgarépából hasznosítható inkább a szervezet számára.

Ha hetente többször kínálsz sárgarépát a gyermekednek, érdemes átgondolni a gyakoriságot, ezzel korlátozva a szervezetébe kerülő esetleges nehézfém mennyiségét.

 Ha két dolgot betartasz, biztosan nem lesz semmi gond…

1. Mindig vágd le a répa 2 végét, mert itt koncentrálódik a nitrát! Ha nagytermelőtől származik a répa, mindenképp hámozd is meg, vagy egy kés életlen felével kapard le a külső felületét. Ha kistermelői, bio, zsenge répát tudtál beszerezni, akkor egy alapos mosás után fel tudod haszálni.

 2. Ne önállóan add, hanem keverve más zöldséggel, gyümölccsel!

Így készíts egyszerű répapürét: a répát mosd meg alaposan, majd hámozd meg. Ezt követően vágd le a 2 végét, és karikákra vágva párold puhára. Keverd más zöldséggel, gyümölccsel, de gazdagíthatod anyatejjel, vagy tápszerrel is.

A répához jól illik: Burgonya, alma, édesburgonya, brokkoli, gesztenye, stb

Zöldfűszerek közül: petrezselyem, bazsalikom, kakukkfű, rozmaring

***TIPP: Ha gyermeked szereti a tésztát, a ManóMenü választékában lévő zöldséges tészták kitűnő alternatívát kínálnak, hogy bevezesd például a répát és a későbbiekben is az étrendje részévé váljon ez az értékes alapanyag.

ManóMenü Süni Soma kedvenc répás résztája - zöldséges tészta gyerekeknek

Fulladásveszélyes a répa a csecsemők számára? 

Ha nyers, akkor igen – a sárgarépa fulladásveszélyt jelent. A kockázat minimalizálása érdekében főzd puhára vagy párold meg, mielőtt tálalod. Ideális esetben legyen elég puha ahhoz, hogy az ujjaddal össze tudd törni, de ne legyen olyan puha, hogy szétessen, amikor a baba fel akarja venni az asztalról vagy a tányérjáról. 

Ne karikázd, a gyufaszál vagy a négyzet alakú vágás a legjobb. Mint mindig, most is gondoskodj arról, hogy biztonságos étkezési környezetet teremts és karnyújtásnyira legyél a babától étkezés közben!

Gyakori allergén a répa? 

Nem, viszont elméletileg bármely élelmiszer kiválthat allergiás reakciót. Mint minden új étel bevezetését, a répa megismertetését is kezdd azzal, hogy első körben egy kis mennyiséget kóstoltatsz! Ha nincs mellékhatás, fokozatosan növelheted a mennyiséget a későbbi étkezésekhez képest!

Répa tárolása

Az optimális tárolási hely a répa esetében attól függ, hogy mikor tervezed felhasználni. Általában a következők szerint célszerű tárolni:

Hűtőszekrényben: A hűtőszekrény az egyik legjobb hely a répa tárolására, ha a frissességét hosszabb ideig szeretnéd megőrizni. A hűtőszekrény aljában lévő zöldségláda a legalkalmasabb hely erre a célra. Azonban a répa hűtőszekrényben történő tárolása során figyelj arra, hogy a nedvesség közvetlenül ne érje, mivel ez elősegítheti a romlást. Célszerű a zöldség alá például papírtörlőt helyezni.

Hűvös, sötét helyen: Ha a répa rövid időn belül felhasználásra kerül, vagy nincs elég helyed a hűtőszekrényben, egy hűvös, sötét helyen, például egy pincében vagy hűvös kamrában is tárolhatod. A hűvösebb hőmérséklet lassítja a répa romlását. Ebben az esetben ne mosd meg a zöldséget, csak közvetlen felhasználás előtt.

Ha további kérdésed van gyermeked táplálásával kapcsolatban, keresd szakértőinket: ManóMenü/tanácsadás-oktatás

Prémium minőségű termékeinket itt találod: shop.manomenu.hu

.

Forrás:

Solidstarts/foods/carrot

Healthylittlefoodies.com/carrots for babies

Szabó Adrienn: Magyar Superfood

ALAPANYAG KISOKOS